Alltomlinser.se

Alltomlinser.se - Kontaktlinser i Sverige Lensshopper.co.uk - Contact Lenses in the United Kingdom Kontaktlinsenguide.de - Kontaktlinsen in Deutschland Lensshopper.com - Contact Lenses in the United States Lentillesdecontactonline.fr - Lentilles de Contact en France Nettilinssit.fi - Piilolinssit Lentiacontattoonline.it - Lenti a Contatto in Italia Kontaktlinseronline.no - Kontaktlinser i Norge Lensshopper.nl - Contactlenzen

Start  >  Fråga optikern > Mjuka / stabila linser
PushaFacebook Twitter del.icio.usEmail

Vad är det för skillnad på stabila och mjuka linser?

Förminska textenFörstora texten

Mjuka linser är det allra vanligaste och det man normalt refererar till när man pratar om linser i dag. En mjuk lins har en begränsad livslängd som varierar mellan en dag till ett år beroende på typ.

Den mjuka linsen är ofta bekväm redan från början av användandet till skillnad från en stabil lins som har några veckors inkörningstid, sedan är den oftast också väldigt bekväm. En stabil lins har ingen i förväg begränsad livslängd utan det beror på skick och skötsel hur länge man kan ha sitt linspar.

« Tillbaka till Fråga optikern

Endagslinser
Biomedics 1 DayBiomedics 1 Day,
90/st
Pris: 357 kr
Lensstore.se
Focus DailiesFocus Dailies,
90/st
Pris: 395 kr
Linslagret.se
1 Day Acuvue1 Day Acuvue,
30/st
Pris: 225 kr
Synfel.se
Fråga vår optiker
Tipsa en vän
Annonser!

Partners!
Superstart.se


Om oss | Kontakta oss | Tipsa en vän | Nyhetsbrev | Sitemap | Bli affiliate | Partners | Öppet köp

Alltomlinser.se är en oberoende informationssida om kontaktlinser,
inte associerad med någon leverantör eller återförsäljare av linser.

Copyright © 2006-2010 Alltomlinser.se - All Rights Reserved.
Hittade du inte det du sökte efter? - Sök efter kontaktlinser med Dmoz.